Volkswagen Caddy III Kombi 1.4 16V (75 Hp)
General information
| Brand | Volkswagen |
| Model | Caddy III Kombi |
Engine
| Engine model | - |
| ECO standard | EURO IV |
| Capacity | 1390 cm3 |
| Power | 75 HP |
| Maximum power at rpm | 5000 |
| Torque | 127 N/m |
| Maximum torque at rpm | 3300 |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | Row |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | - |
| Compression | 10.5 |
| Fuel type | A-95 |
Chassis, body
| Body type | |
| Length | - |
| Width | 1802 mm |
| Height | 1833 mm |
| Wheelbase | - |
| Ride height | 154 mm |
Transmission
| Wheel drive | FWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Disk brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | - |
| Fuel tank capacity | 60 l |
| Fuel consumption | - |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | 7 |
| Capacity | - |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | - |
| Max. weight | - |
| Tires | 195/65R15 |





