VIS 2348 2348
General information
| Brand | VIS |
| Model | 2348 |
Engine
| Engine model | VAZ-21214 |
| ECO standard | EURO III |
| Capacity | 1690 cm3 |
| Power | 81 HP |
| Maximum power at rpm | 127 |
| Torque | 3200 N/m |
| Maximum torque at rpm | - |
| Engine type | Petrol |
| Position of cylinders | - |
| Cylinders | - |
| Valves per cylinder | - |
| Compression | - |
| Fuel type | A-92 |
Chassis, body
| Body type | Petrol |
| Length | - |
| Width | 1660 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | - |
| Ride height | - |
Transmission
| Wheel drive | - |
| Number of gears (manual gearbox) | - |
Brake system
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | 110 km/h |
| Fuel tank capacity | - |
| Fuel consumption | - |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | 2 |
| Capacity | 490 kg |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | 1950 kg |
| Max. weight | 1950 kg |
| Tires | 185/80 R16 |





