
Skoda Practik 1,2 HTP (68 H.p.)
General information
| Brand | Skoda |
| Model | Practik |
Engine
| Engine model | - |
| ECO standard | - |
| Capacity | - |
| Power | 68 HP |
| Maximum power at rpm | - |
| Torque | - |
| Maximum torque at rpm | - |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | - |
| Cylinders | - |
| Valves per cylinder | - |
| Compression | - |
| Fuel type | - |
Chassis, body
| Body type | Van |
| Length | - |
| Width | 1684 mm |
| Height | 1607 mm |
| Wheelbase | 2617 mm |
| Ride height | 120 mm |
Transmission
| Wheel drive | FWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Ventilated disc brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | Power steering |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | 158 km/h |
| Fuel tank capacity | 55 l |
| Fuel consumption | 6.7 l/100 km |
| Acceleration to 100 km/h | 15.9 s |
Capacity
| Number of seats | 2 |
| Capacity | 640 kg |
| Length of the cargo compartment | 1605 mm |
| Width of the cargo compartment | 1016 mm |
| Height of the cargo compartment | 990 mm |
Dimensions and weight
| Weight | 1115 kg |
| Max. weight | 1755 kg |
| Tires | 175/70 R14 |





