
SEAT Inca 1.7 D (57 Hp)
General information
| Brand | SEAT |
| Model | Inca |
Engine
| Engine model | - |
| ECO standard | - |
| Capacity | - |
| Power | - |
| Maximum power at rpm | - |
| Torque | - |
| Maximum torque at rpm | - |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | - |
| Cylinders | - |
| Valves per cylinder | - |
| Compression | - |
| Fuel type | - |
Chassis, body
| Body type | Pickup |
| Length | - |
| Width | 1696 mm |
| Height | 1836 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Ride height | - |
Transmission
| Wheel drive | FWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Disk brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | Power steering |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | - |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Fuel consumption | - |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | - |
| Capacity | - |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | - |
| Max. weight | - |
| Tires | 175/65 R14 |





