.jpg)
Nissan Caravan (E25) 2.0 (120 Hp)
General information
| Brand | Nissan |
| Model | Caravan (E25) |
Engine
| Engine model | - |
| ECO standard | - |
| Capacity | 1998 cm3 |
| Power | 120 HP |
| Maximum power at rpm | 5200 |
| Torque | 169 N/m |
| Maximum torque at rpm | 2800 |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | Row |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Compression | - |
| Fuel type | A-95 |
Chassis, body
| Body type | Minibus |
| Length | - |
| Width | 1690 mm |
| Height | 1990 mm |
| Wheelbase | 2415 mm |
| Ride height | 170 mm |
Transmission
| Wheel drive | RWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Ventilated disc brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | - |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Fuel consumption | - |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | - |
| Capacity | - |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | 1630 kg |
| Max. weight | - |
| Tires | 195/70 R15 |





