FAW 1020V 1.0 (48 Hp)
General information
| Brand | FAW |
| Model | 1020V |
Engine
| Engine model | LJ465QE1 |
| ECO standard | EURO II |
| Capacity | 970 cm3 |
| Power | 48.3 HP |
| Maximum power at rpm | 5200 |
| Torque | 74 N/m |
| Maximum torque at rpm | 3000 |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | Row |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Compression | - |
| Fuel type | A-92 |
Chassis, body
| Body type | Flatbed truck |
| Length | - |
| Width | 1475 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 2550 mm |
| Ride height | - |
Transmission
| Wheel drive | RWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Disk brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | 100 km/h |
| Fuel tank capacity | 35 l |
| Fuel consumption | 6 l/100 km |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | 2 |
| Capacity | - |
| Length of the cargo compartment | 2460 mm |
| Width of the cargo compartment | 1378 mm |
| Height of the cargo compartment | 355 mm |
Dimensions and weight
| Weight | 860 kg |
| Max. weight | 1790 kg |
| Tires | 165/70 R13 |





