Daihatsu Hijet II Kasten (S85) 1.3 i 16V (65 Hp)
General information
| Brand | Daihatsu |
| Model | Hijet II Kasten (S85) |
Engine
| Engine model | - |
| ECO standard | EURO II |
| Capacity | 1296 cm3 |
| Power | 65 HP |
| Maximum power at rpm | 4800 |
| Torque | 99 N/m |
| Maximum torque at rpm | 2800 |
| Engine type | - |
| Position of cylinders | Row |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Compression | - |
| Fuel type | A-95 |
Chassis, body
| Body type | Van |
| Length | - |
| Width | 1395 mm |
| Height | 1870 mm |
| Wheelbase | 1810 mm |
| Ride height | - |
Transmission
| Wheel drive | RWD |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | Disk brakes |
| Rear brakes | Drum brakes |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | 130 km/h |
| Fuel tank capacity | 32 l |
| Fuel consumption | 7.4 l/100 km |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | 2 |
| Capacity | - |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | 1550 kg |
| Max. weight | 1550 kg |
| Tires | 155/70 R12 |





