Daihatsu Gran Max Van 1.3i (88Hp)
General information
| Brand | Daihatsu |
| Model | Gran Max Van |
Engine
| Engine model | K3-DE |
| ECO standard | - |
| Capacity | 1300 cm3 |
| Power | 88 HP |
| Maximum power at rpm | - |
| Torque | 117 N/m |
| Maximum torque at rpm | - |
| Engine type | Petrol |
| Position of cylinders | Row |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Compression | - |
| Fuel type | A-95 |
Chassis, body
| Body type | ??l???m???ll??????? Van |
| Length | - |
| Width | 1655 mm |
| Height | 1900 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Ride height | - |
Transmission
| Wheel drive | - |
| Number of gears (manual gearbox) | 5 |
Brake system
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
Steering
| Power steering | - |
| Turning diameter | - |
Performances
| Top speed | - |
| Fuel tank capacity | - |
| Fuel consumption | - |
| Acceleration to 100 km/h | - |
Capacity
| Number of seats | - |
| Capacity | 800 kg |
| Length of the cargo compartment | - |
| Width of the cargo compartment | - |
| Height of the cargo compartment | - |
Dimensions and weight
| Weight | - |
| Max. weight | - |
| Tires | - |





